Šachová partie s Covidem…

… něco pro odlehčení jinak celkem vážné situace …

V zahájení partie s poměrně neznámým mladým velmistrem Covidem, který táhl bílými, se nám nejprve dařilo. Snad až trochu hystericky jsme bránili soupeřovým figurkám dostat se na naši polovinu šachovnice, získali jsme čas a dobrou pozici výměnou za citelnou ztrátu materiálu.

Dobrou pozici jsme bohužel ztratili neuváženým a bezstarostným postupem pěšců hluboko do Covidova postavení, zejména proto, že se tak stalo bez podpory figur, které zůstaly stát na původních místech. Bez souhry figur, které se navzájem kryjí a pomáhají si, jsme o řadu pěšců přišli a dostali se do stísněné obranné pozice.

Ve střední hře jsme se pokusili o urychlený vývin figur, nicméně tahy nebyly uvážené a nebyly součástí promyšleného plánu. V důsledku toho se naše figury ocitly v izolaci nebo na kraji šachovnice, kde měly jen omezené možnosti působit soupeři vážnější škody. Výsledkem je momentálně další ztráta materiálu a pěšců.

Pokud velmistr Covid přijde s překvapujícím útokem, nebudeme zřejmě mít žádnou možnost aktivní obrany a nejspíš dojde k průlomu na dámském křídle, kde ještě držíme dobrou pěšcovou strukturu. Příliš nepomáhá ani náš vlastní král, který se aktivně pustil do středu šachovnice, kde je snadným cílem a navíc překáží vlastním figurám v účinné protihře.

Jeho královský gambit, kdy obětuje další pěšce, bohužel po svém využili naši vlastní střelci, kteří si hlídají jen políčko, na kterém stojí a po skončení partie nejspíš plánují koupit zničené věže (to do šachů nepatří, ale neodolal jsem).

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.