Seč už je naplněná. Chrudimku vodáci odemkli měsíc před termínem.

V těchto dnech bylo lze vidět na Chrudimce dokonce i vodáky.

poloprázdná Seč v létě 2018

Po mnoha měsících sucha a podprůměrných průtoků v řece neodolali někteří pokušení a svezli se přes Škrovád až k elektrárně, což jim umožnil nezvykle vysoký průtok v posledních dnech způsobený upouštěním Seče.

Je možné, že si tímto vodáci snaží

Vodáci projíždějí kolem ostrova v Olšině ve Škrovádu

vykompenzovat zrušené tradiční sjíždění Chrudimky, které mělo být počátkem dubna. Podle Vlastimila Peřiny z CHKO ŽH, který se jednání o zrušení účastnil, by už počátkem dubna mohla být o vodu nouze. Loni několik měsíců díky úspornému provozu zlepšovala Seč průtok za přehradou, který byl vyšší, než co do přehrady přitékalo. Jinak při rozhodnutí proti dubnovému sjíždění, které spotřebuje tolik vody, co ca. týden standardního průtoku, hrál roli také hlas některých majitelů vodních elektráren.

Chlapeček smutně kouká na zčásti zaplavený ostrov v Olšině

Běžně protékávalo řekou ve Slatiňanech 2 m3/s, loni to však bylo většinu léta jen kolem 0,5 m3/s. Teď teče kolem 9 m3/s, což na jaře není neobvyklé.

Schema přehrady

Přehrada Seč se po loňském suchu plnila až do února. 24/2 dosáhla hladina vrcholu zásobního prostoru (4,3 m pod korunou přehrady), nad kterým se nachází prostor pro zachytávání povodňových vln (tzv. ovladatelný, který končí 2,5 m pod korunou přelivem) a přehrada začala být výrazně upouštěna, jak vidíme v současných dnech a grafu níže. Pro ilustraci – minimální výška hladiny je 21,5 m pod korunou.

 

Seč průtoky grafy (zdroj: Povodí Labe)
Seč průtoky grafy (zdroj: Povodí Labe)

 

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.