Sedma spustila svůj informační portál

Sedma Slatiňany spustila minulý čtvrtek svůj webový portál Slatiňanské noviny. Strana tím následuje koalici ODS a TOP09 s jejich portálem Za lepší Slatiňany, který spustila koncem roku 2018.

Janě Švecové, která se Slatiňanským novinám věnuje zdaleka nejvíce, jsem v této souvislosti položil pár otázek:

Co má být obsahem Vašeho webu a na jaké čtenáře cílíte?

Nechceme mít mrtvý portál a proto zvolila Sedma vedle svého webu a FB profilu právě Slatiňanské noviny. Noviny umožňují kromě politického obsahu možnost věnovat se tématům celospolečenským, kulturním, sportovním, ale také ekologickým. Lze touto formou lépe navázat kontakt s občany, zveřejňovat jejich názory a příspěvky. Noviny mají možnost být živější, interaktivnější, oslovit více čtenářů. Zároveň mají možnost navázat spolupráci s dalšími redaktory, které by to bavilo.

Web vznikl v prostřední slatiňanské Sedmy, která si zvolila jako reakční radu Janu Švecovou, Lenku Švadlenkovou a Zdeňka Jiráska.

Aktivními spolutvůrci budou členové a příznivci Sedmy a jak bylo výše řečeno i ostatní, kdo budou mít chuť spolupracovat a informovat o dění ve Slatiňanech a okolí. Spolupráci přislíbil amatérský fotograf, chuť mají i studenti psát články například o sportu.

foto kandidátů sedmy z předvolebního letáku do schránek

Co chcete čtenářům nabídnout nového nebo jiného, co v mediální nabídce nenacházejí, aby měli důvod váš web sledovat?

Můžeme uvést na příkladu:  Facebooková stránka má za necelý týden více než 80 sledujících. Nyní jsme je oslovili zcela aktuálním tématem – architektonické návrhy nové vstupní brány na hřbitov. Založili jsme anketu, která probíhá právě na facebooku, což je momentálně nejrychlejší a nejefektivnější, nejpohodlnější a také nejlevnější způsob komunikace.

Kdo je za Slatiňanské noviny zodpovědný, kdo ho provozuje? V odkazu Kontakt nevidím žádnou osobu či organizaci… je tam jen adresa na soukromý dům ve Škrovádě, email na veřejném serveru a dva telefony, což je typické spíš pro dezinformační servery. Proč taková diskrétnost?

Autoři článků jsou řádně podepsáni, telefon je na redakční radu, e-mail je redakční (společný), jak bývá zvykem i u jiných periodik. Adresa, která je v kontaktech uvedena, je oficiálním sídlem Sedmy. O dezinformačním serveru nemůže být ani řeč. Pokud to přesto bude takto vnímáno, jistě doplníme i další údaje, není důvod nic tajit nebo se za něco schovávat. Začínáme, takže jistě budeme reagovat dle potřeby.

Proč jste portál spustili právě teď? Sedma působí už 13 let, kontroverzní témata byly jsou a budou. Je to reakce na to, že se Sedma dostala do opozice anebo reakce na vznik výše zmíněného projektu koalice ODS a TOP09?

Sedma získala ve volbách nejvíce hlasů, proto i když je nyní v opozici, tak její práce nekončí a naopak nadále cítí závazek vůči voličům. Noviny jsou výborný prostředek k tomu, jak informovat nejen o kontroverzních tématech, ale i o tématech celospolečenských. Noviny již nyní čtou lidé, kteří ze Slatiňan odešli do zahraničí nebo prostě žijí jinde. Mají tak možnost získat informace o dění ve městě.

znak sedmy

Nabízí se otázka, proč jste zvolili samostatný portál, který je poměrně náročný na udržování aktuálnosti a nevyužili již mnoho let fungující web Sedmy anebo fejsbukovou stránku, kterou Sedma spustila před posledními volbami?

Jak již bylo řečeno, web je v dnešní době více statický, noviny jsou jistě atraktivnější, pisatelé to berou jako koníčka. Navíc noviny nemusí být nutně vnímány jako jistý politický směr, i  když se Sedma netají tím, že jej provozuje. Je to moderní formát otevřený naprosto všem.

Neuvažovali jste o přispívání do Ozvěn, jejichž provoz se platí ze společného rozpočtu, a tedy mají sloužit všem (ca. 20 tis. měsíčně)? Pro informace o zajímavých lidech a přírodě je tam prostor už dnes a ke komentování politických rozhodnutí by šlo jistě vytvořit opoziční okénko, jako mají v Litomyšli?

Ozvěny vycházejí jednou měsíčně, tudíž je nemožné pružně reagovat. Je to limitované prostorem a připadá nám, že i jistou dávkou cenzury redakční rady Ozvěn. Prostor pro opozici není bohužel vyhrazen. Navíc mají Ozvěny ve svém Statutu zpravodaje města uvedeno, že nezveřejňují informace o politických stranách a ostatních subjektech politicky činných v jakékoliv formě.

Pak tu ještě běží od loňského března projekt slatinak.cz, ve kterém se snažím postihnout a hlavně propojit důležitá místní témata a dát prostor pro pohled všech zúčastněných stran. Žel zrovna od Sedmy však zatím nevidím moc ochoty přispívat a tak mě překvapuje, když ve vašem úvodníku Proč vznikly Slatiňanské noviny čtu, že někteří členové a příznivci Sedmy se chtějí podělit o své zkušenosti, postoje a názory. Čím myslíte, že je přesvědčíte, v čem chcete být jiní?

Cílem není konkurovat Slatiňákovi. Slatiňák jako takový neslouží k propagaci a informování o činnosti Sedmy. Slatiňák je asi více nezávislý, lidé to vnímají jako projekt osoby Roberta Koblížka, o kterém si rozhoduje jako autor sám.

Pak je tu ještě již mnoho let běžící a etablovaný projekt chrudimskenoviny.cz, kde se také objevují příspěvky a události ze Slatiňan.

V Chrudimských novinách převažují informace z Chrudimi, což je logické. Některé články sklouzávají obsahem do bulváru. To nechceme, jenom jsme zvolili čistě věcný název obdobně jako chrudimskenoviny.cz…..slatinanskenoviny.

Když už nechcete využít Ozvěny, uvažujete také o papírové verzi pro občany generace X?

Papírovou formu zvažujeme, ale nebude tak častá, navíc je to forma neekologická. Ale pokud si to bude situace žádat, jistě k ní přistoupíme.

Děkuji za odpovědi a za sebe doufám, že se naše dva portály budou na slatiňanské mediální pidiscéně spíš spolupracovat a doplňovat se, než konkurovat, aby se nesmál “ten třetí”.

Spolupráce je určitě vítána.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.