Setkání s Babišem v Chrudimi se zúčastnilo kolem 300 lidí

Setkání se obešlo celkem bez incidentů, i když párkát musela zasahovat policie a odtrhávat od sebe dvojice se pošťuchující.

Tábory příznivců a odpůrců Andreje Babiše byly promíchané, nebylo snadné určit, kdo do kterého patří. Kolem 50ti lidí aktivně pískalo a nosilo transparenty, dalších asi 50lidí (většinou seniorů) tleskalo, když řekl řečník nějakou originální invektivu na současnou vládu. Podobný počet pak přebíral po projevech u stánku propagační knihy (dost možná titíž).

Celkem bylo vidět kolem 10ti označených policistů a asi 15 lidí týmu organizátorů, někteří z nich se dušovali, že to dělají zadarmo ve svém volném čase. Účasten byl také bývalý ministr Havlíček, který také do mikrofonu pár minut spílal současné vládě za inflaci, vysoké ceny energií, které jsou údajně nejvyšší v Evropě. Nedá se říci, že by ty pomluvy nezněly přesvědčivě.

Účastníci tvořili hloučky a diskutovali o svých postojích, dokonce i napříč „stranami“, nicméně přes ohlušující pískání to nebylo úplně jednoduché.

Účasten byl také starosta Chrudimi František Pilný, který kandidoval za ANO a jehož chrudimskou buňku chtěl dnešní akcí oficiálně předseda ANO v komunálních volbách podpořit.

Po roce přijel do Chrudimi opět Andrej Babiš (ANO 2011) se svým týmem. Tentokrát i spolu s ministrem Karlem Havlíčkem, a protože se Pardubicím vyhnuli a z Chrudimi pokračovali na Přelouč a Lázně Bohdaneč, zavítal sem i Martin Kolovratník. Útočištěm meetingu se tentokrát stalo Žižkovo náměstí, mimo dohled městských online kamer. Místo zmrzliny se rozdávala trika, kšiltovky a propagační knihy, za což příznivci bývalému premiérovi div neutrhli ruce.

Dav se kromě evidentních příznivců a odpůrců skládala také z pouhých přihlížejících, včetně místních politických špiček. Přítomni byli kromě starosty Františka Pilného (ANO 2011) také kandidát na starostu za koalici STAN+TOP09 Erik Jahnický a za koalici Chrudimáci Petr Lichtenberg.1

Z ostatních, které jsme zahlédli na místě, tu nechyběl obyčejný student Daniel Vodák (ANO 2011), který se pasoval do role podavače brožurek, i zastupitel Richard Herbst (ANO 2011) s originálním transparentem „Světu mír i Vám“, Andrej Ramašeuski (Piráti) s kamerou a z povzdálí třeba i Jan Doucek (SNK-ED) nebo aktivista Milion chvilek pro demokracii Petr Bajgar, který právě před akcí informoval, že bude rozdávat na místě deset píšťalek, a po projevu bývalého premiéra se stranou hlavního proudu chopil nevyžádané „osvěty“ u jeho příznivců.1

titulní strana Respektu 29/8/2022
  1. Konspirační teorii o placených odpůrcích s píšťalkou dotáhli v Chrudimi do konce | Chrudimské noviny (chrudimskenoviny.cz)[][]

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.