seznamzpravy.cz: Vysmívat se vystrašeným lidem z Václaváku je hloupé a nebezpečné -> návod pro vůdce davu

Vysmívat se lidem v natolik mezní situaci, spílat jim do hlupců, Putinových zaprodanců, jak se to děje na sociálních sítích, je nemoudré.

Výstižně o tom před časem na specializovaném portálu Psychologie.cz psal psycholog Jan Kulhánek. Podíval se na věc z obráceného úhlu a sestavil „Návod pro manipulátory a vůdce davu“. Projděme si jej, abychom věděli, co nedělat a před čím případně varovat lidi vystresované zlověstnými složenkami.

Jan Kulhánek v návodu vůdcům davu píše:

  1. Systematicky předkládejte lidem zprávy, příběhy a obrázky, které budou ve společnosti vyvolávat a šířit pocit ohrožení, úzkost a strach.
  2. Větší část společnosti přestane strašidelné informace ověřovat, konfrontovat s jiným pohledem. Začnou mít velkou potřebu celý problém zpřehlednit a zjednodušit. Stačí jim v tom pomoci správnými nálepkami a směrovkami, které budou jednoduché a logicky srozumitelné.
  3. Přitlačte ještě na pilu a snažte se vyvolat pocit, že situace nemá řešení. Po počátečním odporu přijde pravděpodobně úzkost a pak rezignace na vlastní aktivitu, zůstává však naděje na spásu shůry.
  4. Dejte jim takovou spásu jednoduchým návodem – vysvětlete davu (ano, v tu chvíli se už společnost z větší části chová jako dav), že ostatní jsou neschopní, podívejte, kam nás až dovedli, zatímco vy se nebojíte a máte řešení. Budete přitom jen opakovat myšlenky, které jste lidem podsouvali již dříve. Jim tak budou vaše ideje připadat známé, logické, a tudíž uvěřitelné.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.