Praha: LETNÁ pro demokracii!

(aktualizováno)

Letná 16.11.2019
Letná 16.11.2019 – lidi na střeše, transparenty na domě
demonstrace milionchvilek v Chrudimi

Pořádá: Milion chvilek pro demokracii

Sobota 16. listopadu 2019 v 14:00 až 16:30

Opět se sejdeme v Praze na Letenské pláni!

Dáme tím najevo svou vděčnost za 30 let svobody a demokracie a zároveň odhodlání svobodu a demokracii bránit a rozvíjet.

Čas vyjít ven a postavit se za demokracii znovu nastal!

Čeho jsme byli svědky od Letné? Prezidentova pohrdání Ústavou. Premiérovy slabosti. Překvapivého zastavení kauzy Čapí hnízdo. Pochybnosti vzbuzujícího odůvodnění. Neschválení ústavní žaloby na prezidenta. A konečně prezidentova příslibu, že v případě potřeby udělí Andreji Babišovi abolici.

Důvodů zaplnit největší veřejné prostranství v zemi máme dnes ještě více než v létě.

Je čas opět se postavit za demokracii. Je čas ukázat mocným, že jsme tady a že jsou pod drobnohledem.

Je třeba jasně formulovat, co chceme, a také se o to zasadit.

Proto se v sobotu 16. listopadu ve 14:00 potkáme na Letenské pláni!

A proto se v neděli 17. listopadu potkáme na náměstích a návsích po celé zemi! Doufáme, že se přidá celá republika. Zaregistrovat setkání ve Vaší obci můžete ZDE.*1


Z Chrudimi pojede autobus, dá se jet i vlakem, ale doporučuje se rezervovat si místo, vlaky budou dost nacpané. A také je dobré jít spíš pěšky, než metrem na Vltavskou, minule byla na chvíli i zavřená.


z oběžníku 5/11/2019:

Milí a vzácní přátelé, proč má smysl přijet na Letnou?

Třicet let po sametové revoluci nemáme moc důvodů k optimismu. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení, preference vládní firmy jsou víceméně stabilní a prezident nerespektující Ústavu slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to třeba.

To je realita. O kolik potemnělejší by však celý ten obrázek byl, kdyby tu zároveň nebyl jasný a nadějný vzkaz zaplněné Letné: těch, kterým to není jedno, je dost. Statisíce lidí jsou ochotny postavit se společně na obranu demokracie a vyslat mocným důrazný vzkaz: jsme tady a musí se s námi počítat!

Proto v sobotu 16. listopadu společně zaplníme největší veřejné prostranství v České republice. Nepůjde jen o velkou sešlost podobně naladěných lidí, ale zazní zde velice důležité požadavky.

1) Požadavek na demisi trvá. Důvodů k ní za poslední měsíce neubylo, ale přibylo. Naše obavy z účelové výměny ministra spravedlnosti se potvrdily. Proto budeme opět zcela jasně žádat demisi Andreje Babiše a Marie Benešové!

2) Obrátíme se i na demokratickou opozici a vyzveme ji, aby v dohledné době přišla s řešením velkého problému, kterým je obrovské množství hlasů, které se ve volbách v roce 2017 kvůli roztříštěnosti demokratických stran nakonec přetavilo na mandáty pro ANO. Náš volební systém totiž výrazně znevýhodňuje voliče malých stran. Věděli jste, že zatímco hnutí ANO potřebovalo pro zisk jednoho mandátu pouhých 19 tisíc hlasů, tak ODS potřebovala 23 tisíc, Piráti 25 tisíc, KDU-ČSL 29 tisíc, TOP 09 38 tisíc a STAN dokonce 43 tisíc hlasů – tedy více než dvakrát více? Kvůli přílišné roztříštěnosti opozice mají pak naše hlasy mnohem slabší váhu!

3) Představíme dlouhodobou vizi Milionu chvilek pro demokracii.
Dosud jsme říkali hlavně to, co nechceme, nyní přišel čas formulovat jasně, co chceme. Dosud jsme říkali hlavně proti čemu jsme, nyní přišel čas pojmenovat jasně, pro co jsme. Proto na Letné představíme novou podpisovou výzvu, díky níž se bude moci do obrany a zlepšování demokracie zapojit skutečně každý. Zároveň představíme čtyři konkrétní nepřekročitelné čáry. Pokud je politici překročí, vyjdeme do ulic a budeme demokracii bránit.

Proto má smysl přijet na Letnou. Rozpínavosti oligarchů a populistů je třeba stanovit hranice. Dobré tendence ve stranách demokratické opozice je třeba podpořit. A konečně je třeba pozitivně formulovat, oč usilujeme a dát najevo připravenost demokracii bránit, bude-li to třeba. Tohle vše je a ještě bude nesmírně důležité.

Pokud můžete, přidejte se svou chvilkou k naplnění Letné! Malé chvilky dokážou velké věci. Díky pár minutám Vaší snahy možná dorazí na Letnou někdo, kdo by se jinak nerozhoupal.

1) Zvěte osobně, mailem, na Facebooku nebo vytiskněte LETÁKY A4.
2) Přidejte se 17. listopadu ve své obci. Spustili jsme registraci – přihlásilo se již více než 70 obcí – podívejte se na jejich MAPU či SEZNAM. Další setkání lze zaregistrovat ZDE. Pokud vypravujete autobus, registrujte se prosím ZDE.
3) Staňte se dobrovolníkem a pomozte nám se stavbou, bouráním, ostrahou techniky či pořadatelskou službou! Registrovat se můžete ZDE.
4) Přidávají se také krajané v zahraničí. Registrovalo se už více než 20 světových měst. Další se mohou registrovat ZDE.
5) Nejste z Prahy a chystáte se na Letnou přijet? Řekněte nám, odkud jedete! 😉

Milí a vzácní přátelé, těšíme se na Vás v sobotu 16. listopadu ve 14:00 na Letenské pláni.

Mikuláš Minář
Milion chvilek pro demokracii


z oběžníku 12/11/2019

 

Milí a vzácní přátelé,
sobotní Letná bude zlomová. Naše požadavky z léta trvají. A trvá také Babišův nepřijatelný střet zájmů. Proto dáme Andreji Babišovi na Letné jasné ultimátum.
Pokud neodstoupí k určitému datu (bude zveřejněno na Letné), vypukne další vlna protestů po celé republice.

Obrátíme se s konkrétní výzvou také na opoziční demokratické strany.

A především: představíme novou podpisovou výzvu, která pojmenuje dlouhodobý pozitivní cíl a co pro jeho dosažení může udělat každý z nás.

Kdo na Letné vystoupí? Například Václav Malý, Dana Němcová, Jaroslav Hutka, Dana Kolářová či Ivan Trojan. Zazní Modlitba pro Martu. Vystoupí také sedláci, kteří nás přijedou podpořit z celé republiky na traktorech, či Jana Filipová, která si řekla, že nebude tolerovat lži z premiérových úst a zažalovala Andreje Babiše za tvrzení, že demonstranti proti němu byli zaplacení. Soud vyhrála a Andrej Babiš se jí má omluvit.

Máme nesmírnou radost z mailů a zpráv od lidí, kteří se chystají přijet na Letnou ze všech koutů republiky. Víme, že dorazí lidé z více než 1000 obcí! Z mnoha zemí světa přiletí na Letnou krajané, kteří si tuto mimořádnou událost nechtějí nechat ujít.

Pokud se chystáte na Letnou také, máme na Vás velkou prosbu. Mohli byste prosím dát ostatním vědět, proč na Letnou jedete a co je pro Vás ten hlavní důvod? Můžete to napsat na sociální sítě, rozeslat mail přátelům, anebo prostě jen zvednout telefon, zavolat několika lidem, říci své důvody a pozvat je, ať jedou s Vámi. Tohle funguje. Buďte osobní. Stojí to jen chvilku, ale je to ta největší věc, díky níž třeba dorazí na Letnou někdo, kdo by se jinak nerozhoupal. Své důvody, proč se na Letnou chystáte, můžete poslat i nám. Je to pro nás vždy obrovské povzbuzení. Děkujeme Vám! 😉

Prosíme Vás, abyste si s sebou vzali transparenty, odkud jedete, a abyste si s transparenty dali vůbec záležet, protože několik fotografů nebude mít na starosti nic jiného než fotit transparenty. Vznikne z toho pak velká online galerie.

V současné chvíli nemáme dostatek dobrovolníků, kteří by pomohli s přípravou a hladkým průběhem akce. Sháníme ještě pár desítek lidí. Pokud byste nám chtěli pomoci, můžete se zaregistrovat a vybrat si, s čím pomůžete :). Letáky může vytisknout a rozdat každý i bez přihlášení.

Vezměte si s sebou prosím také svíčku na závěrečný společný zpěv hymny, termosku s čajem, dobré boty a teplé oblečení (i když to zatím vypadá, že venku bude hezky).

Prosíme všechny ochotné Pražany, aby nepražské zájemce pozvali po demonstraci na pivo. Kdy jindy můžete na jednom místě potkat tolik báječných lidí?

Milí a vzácní přátelé, moc se na Vás těšíme. Věříme, že v sobotu na Letné vznikne společenství, na které se nezapomíná.

Mikuláš Minář
Milion chvilek pro demokracii

P. S. Tak jako v roce 1989 zazní i tentokrát na Letenské pláni NÁMĚŠŤ. Pokud chcete, připomeňte si její slova, ať ji může společně zpívat plná Letná.

P. P. S. Pokud náhodou sháníte dopravu, mrkněte na mapu vypravovaných autobusů. Podívejte se také na mapu celorepublikových akcí 17. listopadu – koná se něco i ve Vaší obci?

P. P. P. S. Kdybyste chtěli ještě více informací, můžete se podívat na rozhovor, jehož titulek je sice poněkud přehnaný, ale zároveň na něm něco bude.

3 komentáře u „Praha: LETNÁ pro demokracii!“

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.