Téma: Socha Jana Nepomuckého na Škrovádské návsi

Na návsi obce, poblíž dřevěné lávky přes řeku, byla v roce 1759 umístěna socha svatého Jana Nepomuckého, jehož starší podobu s oplocením vidíme na obr.

Z rozhodnutí Ministerstva kultury ČR byla socha Nepomuckého zařazena mezi nemovité kulturní památky ke dni 29. 4. 1994 a zapsaná do příslušného seznamu pod rejstříkovým číslem 12729/6-5702.

V roce 2010 byla socha restaurována pardubickým sochařem a restaurátorem Karlem Krátkým. Poslední předchozí obnova byla provedena v roce 1871.

Cílem restaurování sochy bylo prodloužení životnosti této kulturní památky a uchovat ji dalším generacím místních občanů jako vzpomínku na těžkou práci jejich předků, které byl sv. Nepomucký němým svědkem v době největšího rozmachu lomů, resp. těžby kamene a jeho zpracování.

Letopočet vzniku sochy je vyznačen na zadní straně podstavce se znaky cechu kameníků v kartuši (kružidlo, úhelnice, palička a dláto). Text ve spodní části téže strany praví, že světec je měl chránit před hanbou světskou a věčnou.

Vedle sochy leží na břehu část bývalé pískovcové koruny pilíře škrovádského mostu.Tento pískovcový monolit nechal vyzdvihnout z řeky za pomoci dobrovolníků a traktoru Ladislav Zavřel někdy kolem 2015.1

  1. Ladislav Zavřel ze Slatiňan osobně 16/8/2021[]

Událost

Odkaz: *1 Ozvěny 2016/5 – Vorel Milan: Socha sv. Jana Nepomuckého ve Škrovádě byla patronem kameníků zdejších pískovcových lomů

xyz_smap = 1

Jeden komentář u “Téma: Socha Jana Nepomuckého na Škrovádské návsi”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.