Spartak připravuje nové osvětlení do haly

Spartak připravuje náhradu světel v hale novým osvětlením. Zatím si nechal vypracovat návrh včetně financí pro horní halu a připravuje se i pro dolní (hlavně kvůli mistrovských zápasům oddílu stolního tenisu). Další postup záleží na situaci s možným získáním dotací, případně jak se bude vyvíjet situace se vznikem Sportovišť města.

Horní hala

Aktuální nabídka pro horní halu počítá s LED svítidly značky Beghelli ve dvou variantách. Po instalaci by osvětlení podlahy mělo být srovnatelné s osvětlením stávajícím, kdy svítí všechna světla, což není aktuální stav. Nabídka počítá s dvěma variantami: svítidla rozmístěná po stropě a svítidla pouze v hranách delších stran stropu.

Studie návratnosti vychází z toho, že stávající sodíková svítidla mají odběr 400 W, zatímco nová LED by měla mít 175 W (každé) a že nová světla nebudou potřebovat žádnou údržbu, zatímco stávající vyžadují. Studie také vychází z toho, že osvětlení v hořejší hale je v provozu přes 4,2 tis. hodin ročně (což odpovídá ca. 14 hodinám svícení denně při provozu haly 300 dní v roce). Kalkulace také počítá s marginální cenou elektřiny (tedy bez paušálu) 4 Kč/kWh. Z toho vyvozuje roční úsporu na elektrické energii na osvětlení horní haly 160, resp. 190 tis. Kč a návratnost méně než 3 roky.

Nabídka počítá s náklady na výměnu svítidel ca. 350 tis Kč za svítidla plus cena instalace.  Ceny jsou pravděpodobně bez DPH.

2 komentáře u „Spartak připravuje nové osvětlení do haly“

  1. No, ty 4Kč mi přijdou dost, u velkoodběru bych čekal 2,5-3, vždyť za maloodběr v domácnostech se platí tak 3,5 za 1 kWh bez DPH (https://kalkulator.tzb-info.cz/cz/dodavka-elektricke-energie-porovnani-nabidek).
    LED sice vydrží déle, ale nevydrží věčně a při poruše nebo dožití jsou na výměnu celá svítidla v hodnotě 14ti tisíců, zatímco u výbojek jen ta výbojka v hodnotě pár set, byť se mění třeba 4x častěji.
    A taky je otázka, jestli svítivost těch LED bude za těch 5 let, kdy se zaplatí, stejně dobrá, jako teď (v LED je také luminofor, jako v zářivce a životnost LED se hodně zkracuje při vyšších teplotách nad 100°C, což je problém svítidel o větším výkonu, jako jsou i tato), se může stát, že budou svítit polovičním světelným výkonem a bude se zase řešit, že to blbě svítí a shánět nové.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.