Stavba knížecích stájí

Na počátku devadesátých let 19. století vznikla řada plánů na stavbu
nových budov knížecích stájí. Současná podoba je podle plánu anglických architektů, které dokončil a dopracoval Jan Schmoranz.

O samotném rozšíření a rekonstrukci knížecích stájí se podle dochovaných
plánů začalo uvažovat roku 1889, kdy architekt Josef Kristen navrhl první podobu maštalí. Jeho první návrh na úpravu slatiňanských stájí je pouze na
rekonstrukci stávající budovy. Úprava stájí pro 14 koní dle plánů Josefa Kristena byla schválena obecním úřadem a starostou Josefem Holubem 23. dubna 1890. Na tomto plánu je psáno, že návrh vytvořil Josef Kristen v prosinci 1889, ale provádějícím architektem byl Jan Schmoranz.

V lednu 1891 vznikla řada plánů v Heřmanově Městci od architekta Kašpara Wyleťala.

Další dva návrhy přišly z od Williama Charlese a A. S. Manninga z Newmarketu, kteří stavěli ve Skotsku některá
dostihová závodiště a související stavby. První z nich je ve stylu neogotiky. Druhý návrh je víceméně totožný s dnešním stavem a podobou budov knížecích stájí.

V říjnu roku 1893 Jan Schmoranz vytvořil plán situace budov kolem
původních knížecích stájí. Na tomto plánu je velmi dobře patrná původní stavba stájí a jeden obytný dům pro podkoního Waltera Earla.

V roce 1897 se rozběhly práce na stavbě stájí a podstatná část jich
proběhla v roce 1898, jak nás informuje nápis nad vchodem do hlavní
administrativní budovy stájí.

V roce 1898 byly ke knížecím stájím přistavěny ještě letní boxy pro koně. Jejich plány jsou datovány do listopadu 1899, ale to byl Jan již půl roku po smrti, přesto je však na plánech podepsán, takže je jisté, že plány byly vytvořeny mnohem dříve.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.