Švýcarnu opustil její poslední obyvatel

Posledním obyvatelem Švýcárny byl do roku 1976 František Zeman. Pro majetkové nejasnosti postrádala stavba údržbu a Švýcárna se měnila v ruinu.

Pan František Zeman (l904–1990) bydlel v Trpišově čp. 27, v prastaré dřevěné, šindelem kryté hájence směrem k Šiškovicím. Byl jedním ze tří synů paní Emilie Zemanové (František, Ladislav, Oldřich) dlouhodobě sloužící na aursperském panství. Hájenku dostala paní Zemanová do užívání s povinností uzavírání přilehlé brány a udržování stavení. V roce l904 byla totiž postavena silnice Trpišov–Licibořice, která nad Trpišovem protínala v délce přibližně 900 m Slavicko-kochánovickou oboru. Aby z obory neutíkala zvěř, byla silnice až do roku l945 na noc uzavírána dvěma branami, a to ze strany trpišovské i šiškovické části obory. Zavírání a otvírání bran bylo povinností obyvatel obou hájenek. Paní Zemanová byla známou a úspěšnou bylinkářkou a léčitelkou, léčila široké okolí bylinnými odvary,  tinkturami, mnohdy pomohla radami podle starých lékařských knih, opatrovala vzácný herbář. Ona i její syn František se také bez nemocí dožili vysokého věku. Paní Emilie také dobře a na četná vyžádání vykládala z karet, výborně mluvila německy (to ostatně i její synové). Pan František Zeman zůstal svobodný a po úmrtí matky v r. l962 hospodařil na hájence sám. A hospodařil opravdu svérázně. Domácí zvířata, krávy, kozy, ale i slepice, to vše mělo volný výběh, psi vše uhlídali. Krmení pro zvířata opatřoval po lesích, svážel na trakaři, nosil v objemných loktuších. Mléko odváděl i prodával, vejce pěšky nosil na trh do Chrudimi, stejně jako nasbírané houby, vše bylo žádané.

Po smrti matky přestala ho navštěvovat i rodina bratra Ladislava Zemana z Pardubic, hájenka ještě více chátrala. V roce l975 byla zanedbaná hájenka fotografována zahraničními lovci, kteří pravidelně do slavické obory jezdili a informace s fotografiemi o tom, jak žijí starší občané v tehdejším Československu, byla otištěna v západoněmeckých novinách. Na základě této nepravdivé informace přikročil vlastník objektu k jeho demolici, provedené koncem října l975. Pan Zeman, který i dříve odmítal nabízené vhodné bydlení, byl přestěhován do slatiňanské „Švýcárny“, ve které žil až do r. l987 a byl také jejím posledním obyvatelem.

Odkaz: www.svycarna-slatinany.eu/historie/

Odkaz: „Na Zemance“ u pana Františka Zemana;  JUDr. Hana Mikanová; Ozvěny 10/2018

Jeden komentář u “Švýcarnu opustil její poslední obyvatel”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.