Harddisk

Foto

Popis

Harddisk (pevný disk) s magnetickými disky

Tenhle je dědeček, možná starší, než Ty, ale ještě dnes se vyrábějí podobné, akorát rychlejší a třeba se 100x větší kapacitou.

slouží k uchování dat a programů, které lze snadno přepsat a přesto se uchovají mnoho let bez elektrického proudu. K uchování dat používají magnetickou "paměť", tedy "zmagnetování" malých kousíčků materiálu. Na stejném principu fungovaly magnetofonové pásky a kazety, diskety a protahovací platební karty.

Zdejší kus má kapacitu 3GB a byl vyroben někdy kolem roku 2000, nicméně na stejném principu fungují harddisky dodnes, akorát ty zmagnetované kousky materiálu jsou čím dál menší, proto mají větší kapacitu (třeba 320GB). Pro představu, 320GB je ca. 340 miliard bytů (číslo 0-255), což je ca. 3,4 bilionu bitů (0/1) třeba na 3 kotoučcích. Každý bit má vlastní kousíček zmagnetovaného materiálu a každý ten kousíček musí být schopna magnetická hlavička najít, přečíst či změnit...

Tyto disky způsobují vrčivý, nepravidelný zvuk vycházející z počítačů, jak se magnetická hlava přesouvá nepravidelně z vnitřku disku na okraj a zpět, jak čte z různých "stop", které tvoří na disku soustředné kruhy.

Jako alternativa k harddisku s magnetickými disky se např. v telefonech či tabletech, ale dnes i v počítačích, používají paměti EEPROM, které nevyžadují mechanické prvky, ale nemají zatím takovou životnost a kapacitu (označují se SSD = Solid State Disk).

Další odkazy

Žurnál

datum událost autor pozn.
27.5.2017 založení této stránky RK
1.6.2017 umístěno RK
 

Patička

Kontakt na správce techmánie a webmastera tel. 466 440 042 |

Aktualizace tohoto listu: 27.6.2017 . Prohlášení o přístupnosti