Obrazovka

Foto

schéma obrazovky:

maska z obrazovky typu delta (monitory a ruské televize - přesnější obraz, ale více gama záření a menší účinnost) pod lupou:

maska z obrazovky typu in-line (západní televize - jasnější obraz, méně záření gama, ale menší přesnost zobrazení) pod lupou:

Popis

Vakuová obrazovka (CRT či tube)

Elektronická součástka na principu elektronky, která se do nedávna zhusta používala pro zobrazování obrazu. Zde máme kousek masky se speciálně zabroušenými otvory (detail na webu) a elektronový emitor. POZOR na ostré hrany.

Obrazovka má zajímavý princip: Každá elektronka a tedy i obrazovka má hžavící vlákno, které vytváří ve svém okolí volné elektrony. Ty jsou pomocí napětí na řídících mřížkách a proudu ve vychylovacích cívkách různě směrovány, zesilovány a vrhány proti luminoforu na plochém konci obrazovky. Luminofor se při tom rozsvítí. U barevných obrazovek jsou většinou 3 barvy luminoforu (R-G-B) a pro každou barvu se používá jedna tryska (proto v emitoru vidíte některé věci 3x). Maska těsně před luminofory slouží hlavně k odstínění paprsků druhých dvou barev. Obraz se na obrazovce maluje drobnou, ale intenzívní tečkou, která vykresluje hodně rychle obraz po řádcích z jedné strany na druhou (např. 50x za sekundu vykreslí celý obraz). K ovládání té tečky je zapotřebí spousta složitých obvodů, složitějších než u dnešních nudných LCD displejích (:

Další odkazy

Žurnál

datum událost autor pozn.
22.6.2017 založení této stránky RK
23.6.2017 umístěno RK
 

Patička

Kontakt na správce techmánie a webmastera tel. 466 440 042 |

Aktualizace tohoto listu: 22.6.2017 . Prohlášení o přístupnosti