RGB míchání barev

Foto

srovnání míchání barev RGB a CMYK

ovladač

Popis

Prezentace míchání barev ze tří složek RGB

Lidské oko vnímá barvy třemi skupinami čípků, každou pro jinou "základní" barvu. Vyzkoušejte si, jak se skládají ze základních barev další barvy, s pomocí čínského ovladače z ebay

Možnost složit téměř libovolnou barvu ze tří základních se využívá i při snímání barev např. skenery nebo kamerami a k jejich reprodukci na monitorech či displejích či v tiskárnách. U světelných zdrojů se používá aditivní (sčítací) míchání - RGB, u světelných "pohlcovačů" - např. papír pro tisk - se používá substraktivní (odčítací) skládání, např. systém CMYK.

Proč nejde věrně vyfotit duha?

Nicméně ani monitory, ani barevné tiskárny či obrazovky, ani fotoaparáty a kamery nedokáží zaznamenat všechny odstíny barev, jak je dokáže zaznamenat oko. Oko sice také vnímá pomocí tří barev, ale šířka pásma každého z nich je poměrně široká, narozdíl od úzkých pásem zmíněných "reproduktorů". Navíc se nedokonalosti jednotlivých prvků reprodukčního řetězce (např. CCD snímací čip, kódování barev, šířka pásma zdoje podsvětlení LCD monitorů (CCFL níže je zářivka) a pásmo barevných filtrů LCD pixelů.) sčítají a výsledek reprodukce např. na monitoru je ovlivněn nejhorším z nich.

Podkovovitý graf na následujících obrázcích ukazuje, co vidí průměrné oko, trojúhelníky ukazují, co dokáží zobrazit nebo zakódovat některé standardy či "reproduktory barev".

No a duha obsahuje barvy po obvodu té podkovy.

Další odkazy

Žurnál

datum událost autor pozn.
17.9.2017 založení této stránky RK
25.9.2017 umístění exponátu RK
14.7.2018 doplnění textu o trichromatický trojúhelník RK
 

Patička

Kontakt na správce techmánie a webmastera tel. 466 440 042 |

Aktualizace tohoto listu: 11:27 14.7.2018 . Prohlášení o přístupnosti