Téma: Tyrolský domek

Tyrolský domek

Tyrolský srub se nachází se v lese za Kochánovickými rybníky směrem na Rabštejn a patří skautům (Junáku) chrudimského okresu1. V objektu není zavedena pitná voda a starý rozvod elektřiny se nepoužívá, neboť neodpovídá současným normám.2

Historie

Tzv. Tyrolák nechal v 19. století postavit majitel slatiňanského panství Vincenc Karel z Auerspergu3, který se inspiroval stavbami horských chat v Alpách. Původně sloužil jako odpočinkové místo pro šlechtu při honech4. V té době byl přízemní a stála jen dřevěná část.

O období socialismu jej používali jako rekreační objekt milicionáři, kteří měli v sousedství střelnici. Aby získali další prostory, postavili pod něj zděné patro, na které vyzdvihli dřevěnou část.

V roce 1990 přešel celý areál včetně rybníků a dnešní celní školy pod okresní úřad, který řešil, co s ním. Zejména z iniciativy předsedy chrudimské okresní rady Junáka Miloše Metznera (+2020) byl Tyrolák a prostor sousední střelnice dán k dispozici skautským oddílům chrudimského okresu.

V Tyroláku od té doby probíhaly až do roku 2020 vzdělávací kursy, oddílové výpravy a letní soustředění rádců skautů i dalších organizací.

V roce 2021 se plánuje generální oprava zejména dřevěných částí, které jsou v havarijním stavu a na kterou by se mělo podařit sehnat dotaci.2

Další

Informace o pozemku: Parcelní číslo: st. 143; Obec: Rabštejnská Lhota; Katastrální území: Rabštejnská Lhota; Číslo LV: 462; Vlastníci: Junák – český skaut, okres Chrudim, z. s.

Poblíž domku je jeskyně.

 

  1. idnes.cz: Rozhledna, bývalé moře i Kočičí hrádek. Výlet, který potěší každého  2014[]
  2. Daniel Vychodil *1973 ústně 13.4.2021[][]
  3. zamek-slatinany.cz Historie zámecké zahrady[]
  4. Naše Chrudimsko: Munice zabíjela za Kochánovicemi 9.2.1993[]

Jeden komentář u “Téma: Tyrolský domek”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.