Universum: Hledáme druhý dech, aneb kde se bere nárůst populismu u nás i ve světě?

Universum: Hledáme druhý dech

Zajímavé shrnutí novodobého vývoje ve střední Evropě a v Evropské unii. Kde se vzal dnes tak významný populismus? Výtah z přednášky historika a politologa Jacques Rupnika působícího v minulosti i ve Východní Evropě přineslo Universum Universum 4/2017. Celý článek zde.

Z článku vybírám:

  • Brexit nazval The Spectator největší vzpourou proti establishmentu od konce 19. století. Volbu Donalda Trumpa uvítal maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru pro The Daily Telegraph hned druhý den po volbě: „Brexit nám otevřel dveře,“ řekl v něm, „volbou Trumpa jsme překročili práh. Liberální nedemokracie skončila.“
  • Populistická hnutí napříč Evropou mají společné rysy, ale v mnohém se liší. Na jihu (..) jsou hnutí proti ekonomické politice, (…) Populismus severní, ekonomicky prosperující Evropy je především národovecký a antiimigrační (…) A mezi severem a jihem bych ještě našel třetí kategorii, „alpský populismus“, který zahrnuje částečně Rakousko, Švýcarsko, severní Itálii a též vzdálenější Vlámsko a teď naposled Katalánsko. (..) Pod praporem ochrany národní identity, jazyka… je to především daňová vzpoura, populisté hájí ty, kdo se nechtějí dělit. Sobectví povýšené na identitární (= hlavní ideologie) politiku.Během posledních let pozorujeme nástup populismu ve střední Evropě, (..) Polsko a Maďarsko nabízejí radikální verzi, pak máte řekněme vlažnější verzi: Česká republika, Slovensko a Slovinsko. V České republice je na vzestupu takříkajíc podnikatelský populismus. (…) ANO je strana, o níž nevíte, čemu vlastně přitakává. Tedy v podstatě říkáte ano lídrovi. Populismus je vždy postaven na silném lídrovi. (…) Slovincům se podařilo i z populismu udělat celkem nudnou věc.
  • Německo hájí univerzální hodnoty a Středoevropané, odchovanci, abych tak řekl německého konceptu národa, přenášejí toto pojetí na Evropu a staví se proti německé kancléřce.
  • Třetí téma, které by si zasloužilo větší debatu, jsou tzv. kulturní války s liberálním pojetím, které přichází ze západní Evropy (…) která údajně hájí sňatky gayů, potraty a multikulturalismus. Jejím cílem je vlastně rozpustit rodinu a národy.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.