V Chrudimi se demonstrovalo za demokratický stát

Navzdory vytrvalému dešti se v pondělí večer sešlo v Chrudimi na Školním náměstí asi 70 lidí, aby vyjádřilo nesouhlas s náhlou a podezřelou výměnou ministra spravedlnosti Jana Kněžínka Marií Benešovou. Po zhodnocení situace se část účastníků vydala k muzeu a dále za divadlo k pomníku TGM a zastavovala se u soch a pomníků významných osobností národa, kteří také nelitovali úsilí pro pravdu a obecné dobro. Celá poklidná demonstrace trvala hodinu a půl a obešla se bez incidentů.

Protest byl iniciován hnutím Milion chvilek, které dlouhodobě upozorňuje na pravděpodobné systematické oslabování demokratického státu a jeho institucí v posledních dvou letech. Podobná shromáždění svolali dobrovolníci v dalších asi 100 městech republiky.

Podle organizátora protestu v Chrudimi, občanského aktivisty a chrudimáka Petr Bajgara, ohrožuje chování prezidentů a dalších některých stran v posledních 20ti letech demokratické směrování naší země, jehož důsledkem může být nástup autoritativních vlád a omezení svobody občanů, k čemuž nechce nečinně přihlížet.

V aktuální výměně ministra spravedlnosti vidí jasný pokus o omezení soudní moci a prvním úkolem nové ministryně bude pravděpodobně zamést pod koberec chystané obvinění premiéra z dotačního podvodu.

demonstrace Chrudim

Organizátor Petr Bajgar vyjádřil spokojenost s tím, kolik lidí dalo v Chrudimi otevřeně najevo nesouhlas účastí na této demonstraci. Pokud bude nová ministryně skutečně v úterý jmenována, chce svolá obdobnou manifestaci na pondělí 13. 5., aby bylo jasné, že všem to jedno není.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.