Návrh: Už žádné utajené investiční akce? Město má šanci otevřít se lidem

S novým volebním obdobím je příležitost některé věci v řízení Slatiňan začít dělat jinak a lépe.  Všechny strany před volbami hovořily o tom, že je třeba zlepšit komunikaci úřadu a radnice s lidmi. Noví radní mohou učinit vstřícný krok velmi rychle, jednoduše a levně. Stačí se inspirovat v Chrudimi, kde pravidelně zveřejňují investiční plány a studie na konkrétní akce. Lidé se tak nedozvědí o opravě ulice až tehdy, kdy je vše rozhodnuto, schváleno a  u jejich domu se objeví značky se zákazem vjezdu. Pokud by Slatiňany převzaly tento model, mohli by občané v budoucnu dokonce sledovat jednotlivé kroky, které město v přípravě opravy ulice, kanalizace, rekonstrukce chodníků, veřejného osvětlení či obnovy zeleně podniká.

Samozřejmě větší otevřenost přinese pro úřad a zastupitele větší nároky, protože se budou muset vypořádávat s více připomínkami a návrhy občanů.  Na druhou stranu se tak lze v budoucnu vyhnout chybám, které pak ve výsledku vadí všem po mnoho let, jako jsou např. nesmyslně vysoké obrubníky u úzkých ulicích a přeznačkovaná náves ve Škrovádě či zbytečné zřizování jednosměrek i pro cyklisty (Klášterní, Neumannova a Štěpánkova).

Město dříve zveřejňovalo jen seznam názvů již rozhodnutých akcí na svém webu, velmi strohé zprávy někdy v Ozvěnách a v rámci řízení na chvíli na úřední desce. Pro běžného občana jsou proto tyto akce de facto utajené. Na tomto webu sledujeme investiční plánování zde.


Od ledna 2019 přibyly k některým plánovaným akcím na webu města bližší informace, tedy např. situace a bližší popis, což už se blíží výše popsanému zveřejňování v Chrudimi. Stále ale platí, že akce jsou zveřejněny už ve fázi, kdy na nich lze jen málo co měnit: jedná se stále o „oznámení“ spíš než o materiál ke společenské diskusi.


V Ozvěnách 2/2019 slibuje místostarosta Stanislav Šťastný: Cílem nově zřízeného internetového odkazu je nejen informovat občany o schválených akcích na rok 2019 a dalším postupu realizace, ale také umožnit jim, aby mohli vyjádřit svůj názor, a sdělit tak své případné připomínky či náměty. (…) Zároveň (…) budou vybrané investiční akce projednávány přímo s občany města na veřejné schůzi, kde budou moci občané sdělit svůj názor a případně daný záměr ovlivnit před samotnou realizací.(…)

2 komentáře u „Návrh: Už žádné utajené investiční akce? Město má šanci otevřít se lidem“

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.