Téma: Vodácké závody na Chrudimce

Někdy v 70. letech probíhaly na Chrudimce opakovaně kajakářské závody.  Začínalo se na Práčově pod přehradou, končilo se ve Slatiňanech u plovárny. Z přehrady pustili na hodinu či dvě vodu, během které se závod odjel. Jelo se na několikrát. Závodníků mohlo být až 200 z celé republiky. Organizovali pardubáci. V zákrutu řeky pod Olšinou se natáhla lanka a z těch se spustily překážky, které pak závodníci projížděli. Závodníci kempovali také na poli ve Škrovádě v místě dnešní Svatojánské ulice.

vodácká tréninková trať pravděpodobně v Olšině koncem 60. let

Probíhal závod kategorií, kajak,kanoe C1 a C2.Sjezd a slalom.Na fotografii čekají závodníci C1 na start slalomu. Je patrný obrovský vývoj závodních lodí. Nejen posun v materiálu, ale hlavně ve vývoji tvaru trupu. Spouštěly se branky zelené povodní a červené protivodní. Jezdili se kategorie žáci, dorost a dospělí. Další významné republikové závody se ve Východních Čechách se jely na Doubravce, Orlici a horním Labi . Vše se mohlo uskutečnit jen díky obrovské dobrovolnické pomoci. Počínaje stavbou překážek, natahováním lanek při přípravě trati a organizátorské pomoci během závodu. Samozřejmě za finanční pomoci státu. Při těchto závodech se rodil základ současné světové úrovně našich slalomářů na divoké vodě.

Jeden komentář u “Téma: Vodácké závody na Chrudimce”

  1. Jako dlouholetý závodník vodního slalomu a sjezdu můžu říci, že ještě cca před 10 lety zde pořádal Pardubický kanoistický oddíl závody ve sjezdech. Start Práčov – k jezu (ve Svídnici) – byl jen krátký sprint (2x) a pod jezem se jel další závod až do Slatiňan k plovárně. Krásná trať. Dnes už jen na plastovém kajaku, když teče voda….

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.