Voice of Europe – pozadí dezinformačního webu

Dezinformační web Voice of Europe se stal předmětem vyšetřování evropských tajných služeb. Našli toky peněz i peníze samotné, zdroj peněz (Ukrajinský proruský oligarcha), evropské spolupracující politiky za peníze i zadarmo. I čeští populisté jej bohatě využívali pro šíření své upravené reality. Momentálně je web zablokovaný.

Web Voice of Europe, který dává prostor protisystémovým politikům, je podle BIS financovaný z Ruska. Zmapovali jsme, kteří politici – včetně českých – mu poskytovali rozhovory. Mnozí ho vyzdvihovali jako příklad nezávislé žurnalistiky, například Jindřich Rajchl, který ocenil, že web na jeho demonstraci loni v září „napočítal“ 150 tisíc lidí.

  • Klíčovou součástí obsahu webu Voice of Europe, který podle BIS financuje Rusko, jsou rozhovory s prorusky orientovanými politiky v EU.
  • Z českých politiků a expolitiků to byli například Václav Klaus, Jiří Paroubek, Cyril Svoboda nebo Jindřich Rajchl.
  • Server ale v různých jazycích dával prostor proruským hlasům z prostředí krajní pravice v západní Evropy

Celý odemčený článek zde: Klaus, Rajchl i krajní pravice ze západní Evropy. Kteří politici si padli do noty s webem placeným z Ruska? (denikn.cz)


Ruská vlivová operace vedená z Prahy měla v Evropě dva hlavní cíle: vytvořit média, která budou šířit proruské narativy, a získat na svou stranu co nejvíce evropských ultrapravicových politiků, kteří budou se sítí spolupracovat. Nové podrobnosti přináší společná investigace Deníku N a několika významných evropských médií.

  • Ruská vlivová operace vedená z Prahy měla v Evropě dva hlavní cíle: vytvořit média, která budou šířit proruské narativy, a získat na svou stranu co nejvíce evropských ultrapravicových politiků.
  • Bezpečnostní informační služba (BIS) ukázala na několik politiků z různých evropských zemí, kteří podle ní nejen šířili proruské narativy, ale měli se na chodu proruské sítě přímo podílet.
  • Nové podrobnosti přináší společná investigativa Deníku N a několika dalších evropských médií.

Celý odemčený článek zde:  Nová zjištění: Jak fungovala ruská vlivová operace a které evropské politiky si Putin platil (denikn.cz)

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.