Návrh: Vybudovat bránu na hřbitov podle Františka Schmoranze

Naskýtá se nám jedinečná možnost. A to dokončit 135 let starou myšlenku architekta Schmoranze a vybudovat nový a důstojný vstup na hřbitov, místo posledního odpočinku mnoha generací zdejších obyvatel.

Farní kronika na počátku 20. století ukončuje poměrně rozsáhlé pojednání o rozšíření hřbitova slovy: „Nyní ještě schází nová márnice, aby se stará zbořiti mohla a na místo ni nová vkusná vrata se postavila (…)“.

Podobná brána je v Chrudimi:

Novoměstský hřbitov U Václava Chrudim

Tento návrh preferuje také Sedma na svém FB:

 

4 komentáře u „Návrh: Vybudovat bránu na hřbitov podle Františka Schmoranze“

  1. Od kamarádů ke mně doputovalo video o stavbě rozhledny u Rožnova pod Radhoštěm. Na počátku byl také více než 120 let starý plánek význačného architekta, jako byl ve Slatiňanech plánek hřbitovní brány od architekta Schmoranze.
    Když je vůle, jdou udělat krásné a hodnotné věci. Když není vůle, nejde nic.

  2. Líbí se mi myšlenka vybudovat na místě zbourané márnice bránu dle Schmoranzova návrhu a to z těchto důvodů:
    – Město Slatiňany se dlouhodobě hlásí k odkazu architekta Schmoranze udržováním jeho staveb, ať už se jedná o Základní školu, most, kostel sv. Martina atd. Tyto významné slatiňanské stavby spoluvytvářejí a spoluurčují vzhled a náladu města. Je proto logické přistoupit aktivně k realizaci Schmoranzova návrhu hřbitovní brány a tím dotvořit architektonický ucelený a jednotný vzhled Slatiňan, zvláště, jedná-li se o veřejný prostor…
    – Jsem přesvědčena, že k důležitému odkazu, který by mělo po sobě zanechat každé vedení města, patří i péče o zachovávání a udržování úcty k významným historickým osobnostem města, ke kterým bezesporu patří celý rod Schmoranzů, zvláště, dotýká-li se nás jejich práce v podobě architektonického vzezření města do dnes. Vnímala bych případné rozhodnutí radnice pro Schmoranzův návrh jako vyjádření úcty k této osobnosti v praxi.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.