Návrh: Vypínat veřejné osvětlení na noc

Návrh spočívá v tom veřejné osvětlení v určitou dobu – např. od 24:00 do 5:00 úplně vypnout, anebo ponechat svítit jen v páteřních ulicích (TGM, Vítězství), jako to je v Nasavrkách.

Výhody – nevýhody

+ méně světelného smogu – zvlášť v ulicích, kde jsou ještě ta šílená kulová svítidla

+ lepší pohled na oblohu (když po půlnoci vykoukneme ven, uvidíme hvězdy a možná budeme méně konzumní a třeba budeme moci někdy jít i za svitu měsíce)

+ zdravější spánek (světlo – i za zavřenými víčky – snižuje produkci hormonu spánku melatoninu a to nejen lidem, ale i zvířatům)

+ ušetří se asi 1/2 elektrické energie za osvětlení, t.j. odhadem 400 tis. Kč ročně za energii a údržbu

– za tmy se lépe se krade a sprejuje (což se u nás moc neděje… ale kdoví)

– těch pár lidí, co půjdou po půlnoci pěšky, si holt musí vzít baterku, když nebude svítit měsíc (řidičů se to netýká, ti si posvítí)

opilce ležící na silnici snáze někdo přejede

Možné provedení

Zavést zhasínání na zkušební dobu 2 měsíce, asi jedno jestli v létě nebo v zimě.

  1. Technicky připravit (instalovat spínací hodiny do rozvaděčů k příslušným větvím).
  2. K objektivnímu posouzení nárůstu kriminality by bylo potřeba zajistit důvěryhodnou statistiku aspoň za 2 roky a stejným metrem pak sledovat kriminalitu během zkoušky. Můžeme se ale i stát, že nějaký zarputilý zastánce celonočního svícení schválně vykrade sousedovi skleník, aby dokázal, že to je blbost.
  3. Aby úspora byla hmatatelná, tak ji konkrétně vyčíslit a nenechat zmizet v bezedné díře rozpočtu, ale předem určit, na co bude použita a to zrealizovat (a klidně u toho udělat cedulku, že tato věc se pořídila z ušetřených 2 měsíců svícení). Odhaduji, že to budou tisíce.
  4. Také je ke zvážení vytvořit fond, ze kterého bude vyplaceno 1000 Kč odškodného za každou vypleněnou zahrádku nahlášenou a řádně zaprotokolovanou policií.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.