Návrh: Vypínat veřejné osvětlení na noc

Návrh spočívá v tom veřejné osvětlení v určitou dobu – např. od 24:00 do 5:00 úplně vypnout, anebo ponechat svítit jen v páteřních ulicích (TGM, Vítězství), jako to je v Nasavrkách.

Výhody – nevýhody

+ méně světelného smogu – zvlášť v ulicích, kde jsou ještě ta šílená kulová svítidla

+ lepší pohled na oblohu (když po půlnoci vykoukneme ven, uvidíme hvězdy a možná budeme méně konzumní a třeba budeme moci někdy jít i za svitu měsíce)

+ zdravější spánek (světlo – i za zavřenými víčky – snižuje produkci hormonu spánku melatoninu a to nejen lidem, ale i zvířatům)

+ ušetří se asi 1/2 elektrické energie za osvětlení, t.j. odhadem 400 tis. Kč ročně za energii a údržbu

– za tmy se lépe se krade a sprejuje

– těch pár lidí, co půjdou po půlnoci pěšky, si musí vzít baterku, když nebude svítit měsíc

opilce ležící na silnici snáze někdo přejede

– ze zákona povinné osvětlení je silnic první a druhé třídy, tj. TGM a Vítězství.1

– Řešení ovšem není jednoduché, jelikož spínají se centrálně celé okruhy a bylo by potřeba investovat do nějakého technického řešení, které by řešilo spínání jednotlivých okruhů zvlášť.1

Možné provedení

Zavést zhasínání na zkušební dobu 2 měsíce, asi jedno jestli v létě nebo v zimě.

  1. Technicky připravit (instalovat spínací hodiny do rozvaděčů k příslušným větvím).
  2. K objektivnímu posouzení nárůstu kriminality by bylo potřeba zajistit důvěryhodnou statistiku aspoň za 2 roky a stejným metrem pak sledovat kriminalitu během zkoušky. Můžeme se ale i stát, že nějaký zarputilý zastánce celonočního svícení schválně vykrade sousedovi skleník, aby dokázal, že to je blbost.
  3. Aby úspora byla hmatatelná, tak ji konkrétně vyčíslit a nenechat zmizet v bezedné díře rozpočtu, ale předem určit, na co bude použita a to zrealizovat (a klidně u toho udělat cedulku, že tato věc se pořídila z ušetřených 2 měsíců svícení). Odhaduji, že to budou tisíce.
  4. Také je ke zvážení vytvořit fond, ze kterého bude vyplaceno 1000 Kč odškodného za každou vypleněnou zahrádku nahlášenou a řádně zaprotokolovanou policií.

 

  1. Vít Steklý, radní, 10/10/2022 e-mailem[][]

2 komentáře u „Návrh: Vypínat veřejné osvětlení na noc“

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.