Návrh: Vyvěšování vlajek EU při státních svátcích

Státní vlajku jsou Podle zákona O užívání státních symbolů ČR povinny vyvěšovat školy, státní instituce, kraje a obce během státních svátků a dalších významných dnů.

Naopak vlajka EU se vyvěšuje dobrovolně (povinně musí být vyvěšena akorát v den voleb do Evorpského parlamentu na volebních místnostech).

Mnoho z nás nepřemýšlí příliš nad tím, jestli je pro nás členství v EU dobré nebo ne, jestli pro nás znamená omezení suverenity – svobody, anebo jestli by větší omezení suverenity následovalo po “vymanění se z vlivu EU”, jak tvrdí některé závislé weby.

A až jednou přijde nějaké referendum a la velká Británie a podobně jako tam se rozpoutá mediální boj dráždící emoce pro a proti, pak už možná bude pozdě udělat si na “užitenčnost Unie” v klidu názor, pobavit se, podívat kolem, jak to opravdu je. A pak nevyhrají ti “pro unii”, dokonce možná ani ti “proti unii”, ale ti třeba ten třetí, řídící se heslem “rozděl a panuj”.

Myslím, že proto je dobré využívat každou příležitost, která k takovému zamyšlení může přivést.

Třeba pohled na evropskou vlajku při oslavě konce války může připomenout, že hlavní důvod založení společenství evropských států bylo opatření proti další válce, a to kontrola zbrojního průmyslu evropských velmocí *1).

Napsat komentář