Návrh: Vyvěšování vlajek EU při státních svátcích

Státní vlajku jsou podle zákona O užívání státních symbolů ČR povinny vyvěšovat školy, státní instituce, kraje a obce během státních svátků a dalších významných dnů.

vstup mateřské školy ve Slatiňanech s vyvěšenou jen českou vlajkou
vstup mateřské školy ve Slatiňanech s vyvěšenou jen českou vlajkou na jedné straně vypadá zvláštně (umístění je ještě z doby, kdy se povinně vyvěšovala kromě vlajky ČSSR také vlajka nadřazené země SSSR)

Naopak vlajka EU se vyvěšuje dobrovolně (povinně musí být vyvěšena akorát v den voleb do Evorpského parlamentu na volebních místnostech).

Mnoho z nás nepřemýšlí příliš nad tím, jestli je pro nás členství v EU dobré nebo ne, jestli pro nás znamená omezení suverenity – svobody, anebo jestli by větší omezení suverenity následovalo po „vymanění se z vlivu EU“, jak tvrdí některé závislé weby.

A až jednou přijde nějaké referendum a la velká Británie a stejně jako tam se rozpoutá spíš emotivní než věcný mediální boj pro a proti, pak už možná bude pozdě udělat si na „užitečnost Unie“ s chladnou hlavou. Už nebude čas se v klidu pobavit, rozhlédnout se kolem, zauvažovat, jak to doopravdy je. A pak hrozí, že se nakonec nebudou smát ani ti „pro unii“, dokonce možná ani ti „pro suverenitu“, ale třeba ten třetí, řídící se heslem „rozděl a panuj“.

Myslím, že proto je dobré využívat každou příležitost, která k takovému zamyšlení může přivést.

Třeba pohled na evropskou vlajku při oslavě konce války na MŠ může mnohým připomenout, že hlavní důvod založení společenství evropských států bylo opatření proti další válce, tedy prostor pro společná jednání a vzájemnou kontrolu zbrojního průmyslu evropských velmocí *1.

chrudimská stará radnice s vlajkou ČR 28.9.2019

Třeba v Chrudimi vyvěšují EU vlajku jen na městském úřadě na základě usnesení rady města z dubna 2015 *2. Ostatní městské organizace včetně škol a staré radnice (na obrázku) jsou v minimálním režimu podle zákona.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.