Začne vyvlastňování pozemků pod budoucím obchvatem Chrudimi a Slatiňan

mapa obchvatu z letáku ŘSD

Na jednu stranu zazněla při pondělní (18. 6. 2018) návštěvě premiéra Andreje Babiše na konci nedostavěného obchvatu Chrudimi dobrá zpráva. Ředitelství silnic dálnic (ŘSD) už vykoupilo 94 procenta pozemků a pozemky sedmi zbývajících majitelů bude vyvlastňovat, což by ale nemělo přípravu stavby obchvatu Chrudimi a Slatiňan zdržet.

Na druhou stranu chybí před samotnou stavbou ještě udělat dva důležité kroky. ŘSD musí vysoutěžit firmu, která obchvat dlouhý 4,5 km postaví, a také společnost, která provede záchranný archeologický průzkum. Když se obě soutěže obejdou bez komplikací, archeologové udělají na třech místech průzkum, a pak se do práce na jaře příštího roku pustí stavební firma. Ta by měla předat řidičům novou silnici do konce roku 2020.

Není ale bohužel zcela vyloučeno, že průběh jedné nebo druhé soutěže napadnou konkurenti u antimonopolního úřadu. A pak tu existuje riziko, že když ÚOHS námitkám vyhoví, ŘSD by vinou toho mohlo přijít o jednu stavební sezonu. Podobný problém nyní tato státní organizace řeší při chystané stavbě dálnice D35 Opatovice – Ostrov. Jednu část dálnice stavět může, druhou (Opatovice – Časy) ne, protože soutěž na dodavatele antimonopolní úřad zrušil.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.