Městský architekt, architekt města, hlavní architekt, obecní architekt (jeho označení není závazně právně ukotveno) se stará o koncepční rozvoj obce.
Ing. arch. Martina Pešlová – Česká komora architektů (cka.cz) ze společnosti 360 degrees construct s.r.o. | 360 DEGREES CONSTRUCT (360dc.cz) (od 8/20241) Autorizace pro obor architektura (A1), absolventka ARC FAST VUT Brno v oboru Architektura pozemních staveb a Architektura a rozvoj sídel. 2
sídlo: Hemy 914, 757 01 Valašské Meziřící, Zlínský kraj3
kontakty: peslova360dccz 7250666573
Jedná se zejména o následující činnosti:
- Při vyhodnocování aktuálního stavu a připravovaných záměrů sleduje zejména hlediska urbanistická, architektonická, estetická a výtvarná.
- V oblasti operativních činností konzultuje a zaujímá stanoviska k projekčně připravovaným aktivitám stavebníků a developerů.
- V koncepční oblasti se podílí na zadávání a projednávání strategických a koncepčních dokumentů, které se týkají území města či obce.
- Spolu se zastupiteli hájí zájmy města či obce při projednávání nadřazené dokumentace širšího území.
- Iniciuje aktivní kroky města či obce na zlepšení prostředí, spokojenosti a soudržnosti obyvatel (např. vypisování architektonických a urbanistických soutěží, zapojování veřejnosti do formulace vizí a strategií rozvoje města, spolupráce s architektonickými školami apod.).
V Lanškrouně mají novou městskou architektku. Ráda se radí s lidmi
Menší města tenhle post nemusí obsazovat. Spousta z nich to dělá z vlastní iniciativy. Na konci minulého roku vyhlásilo i město Lanškroun výběrové řízení na nového městského architekta. Od dubna se této funkce zhostila Pavla Sommerschuh.
https://pardubice.rozhlas.cz/v-lanskroune-maji-novou-mestskou-architektku-rada-se-radi-s-lidmi-9081368
Městská rada v Chrudimi vypsala výběrové řízení na uvolněné místo městského architekta, které po dvanácti letech opustil Marek Janatka z Přelouče. „Rada schválila text výběrového řízení a cílené oslovení několika architektů. Stejně tak byla ustanovena výběrová komise,“ potvrdil starosta města František Pilný (ANO 2011).
Současná radniční koalice zdědila Janatku po svých předchůdcích. Ti ho do funkce instalovali poté, co si vynutili odchod jeho předchůdce, zdejšího architekta a komunálního politika Karla Théra (Chrudimská volba), jehož podezírali z možného napojení na místního developera a některé zdejší lobbisty. Nutno ale dodat, že Thér naproti tomu přicházel s mnoha neotřelými nápady (například se zřízením nové vlakové zastávky za Tescem či silniční zkratkou od kruhové křižovatky u Tesca ke kasárnám k výpadovce na Slatiňany), což se o jeho nástupci říct nedá. Naopak. Bylo mu vyčítáno, že povolil v Chrudimi jako „náplava“ několik kontroverzních staveb, s nimiž se chrudimská veřejnost nedokáže smířit. Namátkou uveďme třípatrový rodinný dům v ulici Svatopluka Čecha v zástavbě nižších rodinných domů nebo současnou podobu chrudimského přednádraží. Vůbec nejsilněji se obyvatelé města vymezují proti necitlivé rekonstrukci historického Štěpánkova domu ve Štěpánkově ulici s moderní nástavbou, jež nad ostatními vyčnívá atypickým vzhledem, a kde nyní sídlí další chrudimský hospic.
Zatím není jasné, které architekty radnice s nabídkou oslovila. Thér to není. Jisté je prozatím jen to, že je Chrudim od konce letních prázdnin bez městského architekta, stejně jako to, že se Janatka k důvodům svého odchodu nevyjádřil a nevysvětlil, proč vlastně služby radnice v tichosti opustil. Případní zájemci se mohou nyní hlásit do výběrového řízení, s jehož náležitostmi je možné se seznámit na webových stránkách města.
The post Chrudim je bez městského architekta a vypsala proto výběrové řízení. Hledá vhodného adepta aktivně také sama first appeared on novinychrudim.