Návrh: Zpřehledněních webových stránek města

Polovina kandidujících stran do letošních voleb, která získala většinu zastupitelů, má jednu z priorit ve svých volebních programech právě přepracování webových stránek města.

Naposledy prošly webové stránky kompletní přestavbou v roce 2014 kvůli lepší přístupnosti na mobilních zařízeních. Levé svislé menu původního vzhledu bylo změněno na dlaždicové vodorovné. Také byla přepracována struktura menu.

návrh webu města po 2014
Web před rokem 2014

Přepracování webových stránek je věc náročná na čas autorů, pro čtenáře zase znamená nutnost učit se novému umístění a v neposlední řadě bývá také věc dosti nákladná, protože změna redakčního systému a přenos obsahu (která zde možná není ani nutná) může přijít jednorázově na desítky i stovky tisíc Kč a další náklady na údržbu – běžně několik tisíc ročně, tak ať to jsou účelně vydané prostředky. Proto je dobré změnu dobře připravit, aby se další přestavba nemusela změna provádět dříve než za 10 let.

Zásady nového webu

„Dobrý web“ vyžaduje předem si velmi důkladně promyslet a domluvit, jak budou stránky postavené, co na nich bude a jak bude členěno menu, uvědomit si, pro koho budou stránku určeny, aby se v nich vyznal bez nutnosti vysvětlování.

Bohužel na stávajících stránkách slatinany.cz jsem žádné „zásady webu“ nenašel, takže nelze posoudit, jestli na ně lze navázat a jestli má vůbec nějakou koncepci .

Funkce webu

Také není jedno, kdo a kde bude stránky spravovat, kdo tam bude přispívat, jestli budou mít v budoucnu i nějaké interaktivní funkce.

Nabízí se:

 • archiv
  • Ozvěn od počátku jejich elektronického vydávání (?2010)
  • zápisů Rady města (aspoň 10 let zpátky)
  • zápisů Zastupitelstva města (aspoň 10 let zpátky)
 • evidence podnětů občanů pro údržbu
 • rezervace návštěv na úřadě
 • hlasovací kalkulačka radních a zastupitelů
 • evidence stavu a průběhu prováděných větších akcí na městě
 • odhlášení a přihlášení k informacím z města

A čím víc lidí se bude účastnit přípravy stránek, tím spíše se vyhnou noví zastupitelé zklamání občanů, jejichž očekávání jsou nesporně velmi pestrá a mnohdy náročná.

Dodavatel webu

Teprve po domluvě nad funkcí, obsahem a stavbou webu je na místě hledat případného dodavatele a bavit se s programátory.

Jinak hrozí, že si ten web udělají ti programátoři víc pro sebe …  a 4 roky a 1/4 milionu bude utraceno a v dalších volbách budou strany zase honit body na téma nový web.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.