Téma: Reichmann František – malíř

* 14.11.1868 Vídeň + 9.11.1935 Slatiňany

Žák profesora Rudolfa Carla Hubera absolvoval malířskou akademii. Byl malířem u hraběte Kinského na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, u hraběte Thuna na zámku Kačina.

Kolem r. 1896 přesídlil i s rodinou do Slatiňan, kde žil téměř 40 let a zastával místo osobního malíře knížete Františka Josefa Auersperga.

Protože ve Slatiňanech žil dlouhodobě a trvale, bylo jemu i dětem
uděleno v r. 1924 Zemskou politickou správou v Praze československé státní občanství a zároveň domovské právo ve Slatiňanech.*2

František Reichmann maloval scenérie z honů, štvanic, koňských dostihů, hospodářské zvířectvo, psy, krajinné scenérie. Byl také velmi dobrým portrétistou, portrétoval vítěze Velké pardubické, na tento dostih maloval i plakáty. Na Velkou liverpoolskou do Anglie jezdil pravidelně s výpravou jezdců a koní, aby tam portrétoval vítěze dostihů i jejich příznivce, často z řad anglické šlechty. Do první světové války narukoval malíř jako prostý voják, později však na přímluvu knížete Auersperga působil v rakouské armádě jako plukovní kreslíř – skicoval zákopy, střelecká postavení, opevnění. Mnoho jeho obrazů je umístěno na zámku ve Slatiňanech, většina z nich zobrazuje knížecí slatiňanské stáje.*3

Ve slatiňanském zámku je z této doby obraz vojenského koně před
ruskou chalupou. Reichmannův obraz hlav tří koní vbíhajících s vysíleným výrazem do cíle závodu byl zařazen do kolekce výtvarného umění, která reprezentovala Rakousko-Uhersko na světové výstavě v Paříži v roce 1900, kterou prošlo 50 milionů návštěvníků. Dílo bylo oceněno medailí (a také při osobní audienci u císaře) a námět obrazu byl později zpracován na rakouských a francouzských poštovních známkách. Obraz je umístěn v zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Rodina i veřejnost znali malíře jako tichého, pracovitého člověka, plně oddaného práci a odmítajícího publicitu včetně fotografování.
Uživit rodinu s pěti dětmi malováním a vybavit je do života nebylo tehdy snadné.

Malířské nadání po otci zdědil syn Bedřich Reichmann, který maloval celý život, ale pouze jako amatér, byť velice dobrý. František Reichmann bydlil s rodinou ve Slatiňanech, ponejvíce ve vile sv. Jiří, dnes Sluneční dům na ulici Vítězství.

Zemřel náhle ve Slatiňanech v listopadu 1935 a na slatiňanském hřbitově je také pohřben.

Odkaz: *1 Ozvěny 5/2020 Hana Mikanová: František Reichmann (1868 – 1935)

Odkaz: *3

Odkaz: biblio.hiu.cas.cz/authorities/325171?locale=cs

Odkaz: Významné osobnosti

Jeden komentář u “Téma: Reichmann František – malíř”

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.