Sbírka na novinařinu na Ukrajině a o Ukrajině

Nadační fond nezávislé žurnalistiky vyhlašuje sbírku na

  • Podporu českým redakcím píšícím o Ukrajine
  • Pomoc ukrajinským médiím

už více než měsíc trvá válečný konflikt na Ukrajině. NFNZ rozdal další příspěvky českým redakcím vysílajícím své reportéry do místa konfliktu a k tomu mezi svými dárci vybral 4 miliony Kč na pomoc ukrajinským médiím, která jsou momentálně bez příjmů. Podporu chystáme i pro ukrajinské novináře píšící pro česká média.

Klidné chvíle do dalších dní vám přeje

Naďa Straková
NFNZ

Podpora českým redakcím

Kromě prvních rychlých grantů rozdaných pár dní po ruské invazi na Ukrajinu jsme podpořili další novináře vyslané do oblasti konfliktu – novinářku Terezu Engelovou, Deník N a Magazín Reportér.

Správní rada NFNZ také rozhodla podpořit ukrajinské novináře, kteří pravidelně přispívají do Hospodářských novin.

  • Novinář Andrej Kirillov píše své zápisky z Kyjeva, které Vás dokonale zasvětí do současného každodenního života v hlavním městě či do toho, co se dělo před invazí.
  • O tom, jaké to je přijít o spokojený život mladé ženy a nadšené pedagožky v Charkově a začít žít ve Zruči nad Sázavou, si můžete přečíst v deníkových zápiscích Anny Serdiukové
  • Pětadvacetiletá Svitlana Miščenko přišla o domov, iluze o životě v míru i o své ruské přátele. Do Česka přicestovala s maminkou a patnáctiletou sestrou přes Moldavsko a Rumunsko. Otec zůstal na frontě. Momentálně si hledá práci a snaží se přijít na to, proč Rusové napadli její rodnou zemi.

Všem dárcům, kteří přispěli do sbírky SOS UKRAJINA NEWS, děkujeme.

Pomoc ukrajinským médiím

Kvůli odlivu inzerentů, který nastal v ukrajinských médích bezprostředně po vypuknutí války, se tamní redakce nacházejí v existenční krizi a hrozí jim zánik. Na svědectví ukrajinských reportérů se však spoléhají mimo jiné i zahraniční novináři. Správní rada NFNZ proto rozhodla poskytnout podporu ve výši 4 milionů Kč dvěma ukrajinským médiím k přežití kritické situace:

Novoe vremja – ukrajinský týdeník, web a rozhlas, založený v roce 2014. Komentuje aktuální dění v politice, ekonomice a ve společnosti. V současnosti má 140 zaměstnanců (před válkou 200). Vede vybrané články v anglickém jazyce.

Ukrajinská pravda jsou populární zpravodajský portál zaměřený na investigativní novinařinu a aktuální dění v ukrajinské politice. Jeho měsíční návštěvnost se pohybuje od 8 až 10 milionů čtenářů. Zaměstnává 70 lidí. Založeny v roce 2000 Hryhoriem Gongadze, který byl v témže roce brutálně zavražděn kvůli tomu, že otevřeně vystupoval proti státní cenzuře.
Obě média se stala hlavním zdrojem zpráv od začátku války.
Všem dárcům, kteří přispěli, jménem redakcí NV a UP děkujeme.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.