Chrudim: Výstava o životě a díle rodiny Schmoranzových

V regionálním muzeu v Chrudimi se koná výstava – Architekt a památkář František Schmoranz st. a rod Schmoranzů ze Slatiňan. Byla zahájena 18.9.2020 a končí 31.1. 2021. Aktuálně je návštěva výstav v důsledku protiepidemických opatření tedy přerušena.

Na výstavě je hojně fotografií významných staveb církevních i světských, které Schmoranzovi postavili nebo často obnovili a zachránili před zchátráním a zničením. Kromě fotografií uvidíte také některé umělecké předměty pocházející z tvorby Schmoranzových. Texty nás vhodně provedou výstavou a v kostce i životy Schmoranzova rodu. Překvapí nás kolika kostelům, kostelíkům, kaplím a kapličkách, budovám a dalším stavbám, jako jsou na příklad Široké schody v Chrudimi, vtiskl především František Schmoranz starší tvář.

Ještě obsáhlejší a bohatší soubor informací o pozoruhodném rodu Schmoranzů přináší čerstvá  kniha Ivo Šulce a spolupracovníků – František Schmoranz st. a rod Schmoranzů ze Slatiňan. Vydalo Artefactum, nakladatelství Ústavu dějin umění AV ČR. V knize je rodokmen Schmoranzovy rodiny od 19. přes 20. století až do současnosti, jsou v ní zachyceny nejen umělecké počiny rodin, ale i jejich osobní životy, včetně tragedií, které je postihly, hlavně v průběhu 2. světové války a okupace naší vlasti.

Knihu lze zakoupit v regionálním muzeu Chrudim a jistě i v běžných knihkupectvích. Nyní, v čase přicházejícího podzimu, i v době současné epidemiologické situace a problémů z ní vyplývajících, nám přinese podněty k zamyšlení nad skutečnými hodnotami lidského života i společnosti. Je to také tip na krásný vánoční dárek.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.