Na zastupitelstvu se jednalo o vstupném do zámeckého parku

Na posledním zastupitelstvu 24.9. se jednalo o vstupném, které plánuje zavést zámek do části parku, která bude oplocená (na obrázku značí fialová linka).

Tomuto tématu se také věnuje článek v MF Dnes.

Ze zápisu ze zastupitelstva vyjímám některé myšlenky, které však nejsou přesným přepisem řeči a také možná někde vytržené z kontextu (i když ten jsem se snažil zachovat, jak jsem ho ze zápisu vyrozuměl – osobně jsem u toho nebyl a nahrávka není k dispozici). Nicméně zde zaznívají myšlenky a argumenty, které ve výše uvedeném článku nejsou, proto vidím smysl v tom je zde interpretovat (kdoví, jak dlouho nám ty zápisy ze zastupitelstva na webu města vydrží):

P. Šťastný prosazuje bezplatný vstup po celém parku, kastelán obhajuje mírně zpoplatněnou upravenou část za plotem. Místostarosta argumentuje, že jiné zámecké zahrady jsou volně přístupné.

Město by bylo možná i ochotno ztrátu zámku hradit, ale jak udělat, aby neplatilo i za cizí návštěvníky?

Kastelán placení hájí, permanentka by měla být kolem 100 Kč ročně, vstup za ca. 30 Kč.  V placené části bude přístupné WC a lepší údržba. Mohlo by to stačit na zaměstnání dalšího zahradníka. Počet zahradníků je na zámku ve Slatiňanech v rámci ČR podprůměrný.

Očekávaný přínos ze vstupného z parku by mohl být 200-400tis. ročně.

Většina zastupitelů i občanů se přiklání k názoru, že permanentka v ceně kolem 100 Kč není nijak zatěžující, naopak může vést návštěvníky k tomu, že si budou té placené části lépe vážit. Platí se plovárna, obecní WC, Švýcárna… a nikdo s tím nemá problém.

Jednání rady a NPÚ (vlastníka zámku) bude pokračovat.

Jinak Sedma je podle článku ve svých Slatiňanských novinách pro placení vstupného.

Zdeněk Jirásek vnímá snahu města o bezplatný vstup do celého parku jako populismus související možná s tím, že kastelán je zastupitel opoziční strany a obhajuje vstupné do oplocené části parku zde.

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.