Téma: Přibyl Karel

* 27.1.1942 +17.10.2016 Strmilov

Akademický malíř a grafik.

hotel u Tří Pštrosů v Praze

Ilustroval dětské knihy a dále vedl provádění výzdoby např. pražské restaurace U holubů či hotelu U tří pštrosů.

Jeho matka pocházela ze Slatiňan, zamlada vychovávala u Auersperků. Otec pochází z Prahy a byl významný straník*1. Rodiče bydleli v Praze 10 ve Strašnicích (Černokostelecká 2), ale od šedesátých letech jezdili do Škrovádu, kde měli zahradu s chatkou.

Matka ho chtěla mít učitelem, ale otec ho vedl k malování, aby si na něm splnil svůj sen *3. Roku 1967 dokončil studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Karla Svolinského. Je autorem knižních ilustrací, zejména dětských knih.[1] Pracoval v atelierech známých malířů. Byl také tři měsíce pracovně ve Švédsku kolem roku 1968.

Ještě za života rodičů byl krátce ženatý s manželkou z Prahy *3. S dcerou a bývalou ženou se pak již téměř nestýkal *2. Manželka se s ním rozvedla kvůli jeho přístupu k životu *3.

chata, kde Karel Přibyl žil ve Škrovádě

Po úmrtí matky kolem roku 1995 se Karel potýkal čím dál více s alkoholem. Prodal byt v Praze a nastěhoval se do chaty ve Škrovádě, kterou postupně přestavoval. Chatu s pozemkem již v poměrně zanedbaném stavu prodal v roce 2006 kvůli nevyrovnanému závazku u zdravotní pojišťovny.

Za utržené prostředky koupil v roce 2008 chalupu ve Strmilově v Jižních Čechách, kde údajně hledal novou inspiraci k umění. Chalupu později prodal Holanďanům, protože nezvládal její údržbu *2.  Po 6 letech zemřel po úrazu v LDN Počátky.

Z výstavy Karla Přibyla ve Strmilově in memoriam

Jeden komentář u “Téma: Přibyl Karel”

  1. Byla jsem známá rodiny mnoho let…..paní K.Přibylová mě dokonce učila v Praze 10. Pana Františka , jsem potkávala se psíkem AKELOU .Karel žil v krásném domě v Praze. Je smutné že syn Karel se dobře nevyrovnal se stávající okolností nové doby……..Jako mladý, se vždy choval zodpovědně k svému stavu. Často měl pracovní jednání pod Česk.spisovatelem-nakl. Reprezentoval svoji práci i na občasných setkáních s VIP /umělci,spisovatelé atd./ té doby v DOBŘÍŠI. Jeho profesorem v Praze byl .K.Svolinský ….kapacita ve svém oboru. Pracoval v atelierech znám.malířů……Byl také tři měsíce pracovně ve Švédsku -1968-9. Pomáhal mu tam jeho strýc. O jeho, prý krátkém manž. nemám info. Prodělal nemoc a nemohl míti děti ……Později se odstěhoval z Prahy 10 , do Slatinan na trvalo a pak do Strmilova….zemřel opuštěn po úrazu , dne 17.10.2016 v LDN Počátky…..Jeho práce jsou krásné , nedoceněné…..Byla mu uspořádána výstava in memory k jeho nedožitým 75 nar….. / v místní knihovně STRMILOV / . Pro zajímavost…….v jeho bytě v Praze 10 , Strašnicích , Černokostelecká 2 , pak bydlela Atka Janoušková -herečka……/ foto Blesk / V pořadu ČT 1 Třináctá komnata , Atka Janoušková stála na terase jejich bytu…terasa byla jedinná na té straně domu a bytu. Byla jsem jeho přítelkyní v Praze , 6 let. Doufám , že mé info nebude nijak zneužito…..Dík….

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.