počítač – upgradujte ho

„Stále musíme pořizovat rychlejší počítače, abychom mohli dělat stejné věci.“ (M.Frehl, Kladno)

Všichni výrobci sní o době, kdy jejich výrobky lidé vyhazují a nové si pořizují dřív, než odejdou – teprve tak se kola ekonomiky správně točí… Daří se to ve výpočetní technice, mobilech, a snaží se o to úspěšně i výrobci aut.

Počítač často vyhazujeme jen proto, že je najednou „pomalý“.

A přitom někdy stačí počítač „vyčistit“ – vymazat nepotřebná data – a třeba zvýšit paměť a ještě poslouží.

Někdy stačí nepouštět si videa v HD, ale jen ve standardním rozlišení: už na elektrotechnice nás učili, že vysoká kvalita obrazu je hlavně kvůli reklamám, protože když nás nějaký pořad opravdu zaujme, tak nám nevadí ani že je třeba černobílý.

Když nefunguje nějaké video či DVD, tak někdy stačí jen doinstalovat  nějaký kodek.

Někdy stačí odolat a NEAKTUALIZOVAT operační systém (Windows) či jiné programy. Programy pár let starší umí často skoro totéž, co ty moderní, akorát na starších PC jsou mnooohem svižnější. Čím novější operační systém, tím POMALEJŠÍ, resp. tím rychlejší počítač musíte mít, aby jakš takš šel. Takže XP jsou rychlejší než Vista, ta je rychlejší než W7, ty jsou o maličko rychlejší než W10 apod.

Kupovat počítač za 7 tisíc jen proto, že starý se spouští 2 minuty a nový 30 vteřin je také pochybná investice, protože kolikrát musím ten nový pustit, aby se mi vrátilo těch 7 tisíc (pro 200Kč/hod. je to třeba 1400 zapnutí:). A někdy stačí ho nevypínat, ale dávat spát, což umí i starší počítače. To se pak pustí během pár vteřin i ten starý.

Při koupi nového počítače si připočítejte také čas a peníze na instalaci programů, které jste měli na starém. Jo a také je možné, že vám nebudou chodit starší periferie – tiskárny, plottery, skenery apod., ne ke všem se dají sehnat ovladače pro nové operační systémy.

A když přesto neodoláte koupi nového, tak nemusíte rovnou kupovat nejvýkonnější – ty nejsou nejen nejdražší, ale také méně spolehlivé (mají jemnější technologii, více součástek). Na běžné věci jejich výkon nevyužitý.

Je lákavé nahradit stolní PC notebookem – ale notebook se mnohem hůře opravuje, bývá při stejném výkonu dražší a snáze se rozbije. Naopak při koupi PC není nutné kupovat hned celou sestavu, někdy stačí jen nechat vyměnit základní desku s pamětmi za pár tisíc nebo jen „bednu“ a monitor a periferie ponechat.

redukce USB-PS2 pro klávesnici a myš

Třeba klávesnice a myš s kulatým konektorem lze dobře připojit na novější PC či notebook s USB konektorem přes takovéto redukce, které lze za dolar či dva koupit v Číně a ušetřit přírodu o výrobu a likvidaci 1 kg elektroniky a plastů.

V případě pochybností se na mě obraťte, než vašeho starého kyber-přítele vyhodíte: www.pc-slatinany.cz

 

Napsat komentář

U komentářů prosím uvádějte celé své jméno.